این روزها رسانه های اجتماعی پره از عکسای زن وشوهرهایی که همیشه از خودشون سلفی می گیرن و تصویرشان رو در پروفایل قرار میدن یا در صفحه هاشون به اشتراک می ذارن. اونا منظم از رابطه خوب شون باهم صحبت می کنن و انگار می خوان به همه ثابت کنن که هیچ مشکلی ندارن. حالا اگه یک روز واقعا با اونا وقت بگذرونین، با خودتون می گین اینا اصلا به چه دلیل کنار هم زندگی می کنن! زندگی این زن و شوهرا معمولا برخلاف اون چه درمعرض عموم به نمایش می ذارن، در آستانه ی فروپاشیه و تقریبا به یک تلنگر بنده. اونا از مسائل عادی روزمره گرفته تا امور مربوط به فرزندان و مشکلات مالی، همیشه با همدیگه کلنجار می رن. اما در دنیای مجازی خوشبخت و خوشبخت به نظر می رسن. با ما باشین تا ببینین دلیل چیه؟

 

استفاده از رسانه های اجتماعی بده؟

رسانه های اجتماعی بد نیستن؛ درواقع اصلا بد نیستن. کاربردها و مزایایشان در ارتباطات انسانی، بسیار زیاده. اما متأسفانه خیلی از مردم اونا رو به جولانگاه زندگی روزانه شون تبدیل کردن که شامل روابط عاطفی و خصوصی شون هم می شه.

زوجایی که واقعا خوشحال هستن، چیزی واسه لاف زدن ندارن. درحقیقت، اونا به سختی درباره رابطه شون در رسانه های اجتماعی صحبت می کنن. در این مطلب، هشت مورد از دلایلی رو بررسی می کنیم که نشون میدن زوجایی که همیشه در مورد زندگی شخصی شون در رسانه های اجتماعی داد سخن میدن، در اشتباه محض به سر می برن.

۱. اونا درواقع می خوان خودشون رو قانع کنن

هنگامی که دو نفر در رسانه های اجتماعی همیشه از خوشمزگی هاشون تعریف می کنن، به همدیگه بیان عشق می کنن و تصاویری از خودشون پخش می کنن که فعالیتای جالب و عاشقونه شون رو نشون می ده، می خوان بقیه رو قانع کنن که در یک رابطه سالم و خوشحال هستن و درواقع می خوان خودشون هم باور کنن که در یک رابطه خوشحال و سالم هستن. خوبی گلدشتاین متخصص امور جنسی می گه: «افرادی که اینجور مطالبی رو در رسانه های اجتماعی به اشتراک می ذارن، افرادی هستن که به دنبال تأیید رابطه شون به وسیله بقیه هستن.»

هر یک از لایکا و دیدگاه هایی که زیر مطالب و تصاویر این افراد گذاشته می شه، تأییدیه بر رابطه بی مثل اونا! چیزی که مهمه، نظرات بقیه درباره اون مطلبه.

۲. این زن و شوهرا ممکنه به مریضیای روحی و روانی گرفتار باشن

محققان پس از بررسی یک نظرسنجی از ۸۰۰ مرد در محدوده سنی ۱۸ تا ۴۰ سال، به این نتیجه رسیدن غرور (نارسیسیسم) و روان آزاری (سایکوپاتی) با تعداد سلفیای ارسالی فرد رابطه داره؛ درحالی که غرور و خودشیءپنداری (حالتی که در اون فرد خود رو مثل یک وسیله می بینه نه آدم) به ویرایش عکسایی که فرد در رسانه های اجتماعی ارسال می کنه مرتبطه.

مطالعه دیگری نشون داد ارسال مطالب (خصوصی و شخصی)، برچسب گذاری و ارسال دیدگاه در فیس بوک هم بیشتر با غرور هم در زنان و هم در مردها رابطه داره.

خلاصه هر چه بیشتر درگیر شبکه های اجتماعی و ارسال مطالبی از زندگی شخصی خودتون در اونا باشین، بیشتر احتمال میره که به غرور یا بدتر از اون، روان آزاری گرفتار باشین. پروفسور براد بوش من از دانشگاه ایالتی اوهایو می گه: «خودشیفتها شریک عاطفی بسیار بدی هستن.»

۳. وقت این افراد در رسانه های اجتماعی هدر میره

این طوره. زوجای خوشبخت زمانی رو که کنار همدیگه هستن و از بودن باهم لذت می برن، به خاطر ارسال عکس سلفی یا یک مطلب خراب نخوان کرد. حتی هنگامی که در سفر هستن، سعی می کنن از هر لحظه واسه خوش گذراندن استفاده کنن. واسه همین معمولا تصاویر و مطالب شون رو پس از بازگشت شون به خونه در شبکه های اجتماعی شون می بینین. درحالی که زوجای ناموفق فقط به فکر ارسال عکس و مطلب هستن و شاید اصلا همدیگه رو به درستی نمی بینن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل شب یلدا بلندترین شب ساله؛ آشنایی با تاریخچه و آداب شب چله "

۴. زندگی عاطفی این زن و شوهرا متزلزله

یک نظرسنجی از بیشتر از ۱۰۰ زوج، نشون داد افرادی که بیشتر در رسانه های اجتماعی مشغول ارسال مطالب هستن، معمولا رابطه عاطفی متزلزلی دارن.

۵. زوجای ناموفق، حتی دعواای خود رو به رسانه های مجازی میکشونن

تا الان در دعوای یک زن وشوهر حضور داشته اید؟ کمترین چیزی که میشه درباره اون گفت اینه که دعوای یک زوج پیشه بقیه کار بسیار ناپسندیه. حال تصور کنین اگه این دعواها در توییتر، فیس بوک، اینستاگرام یا حتی یوتیوب به اشتراک گذاشته شه چه پیش خواهد اومد؟

جدا از اینکه زوجایی که همیشه از رابطه خوب شون میگن، زوجایی هم هستن که دعواهای خود رو به رسانه های اجتماعی میکشونن. دعواای زن وشوهری باید به طور خصوصی بین خودشون اتفاق بیفته، نه اینکه از عصبانیت شون فیلم بگیرن و اونو در رسانه ها آپلود کنن یا حتی مطلبی درباره اون بنویسن. باور کنین بعضی وقتا دیده شده که یکی از همسران با پخش یک مطلب در رسانه های اجتماعی به شریک عاطفی اش تیکه میندازه! این کار اشتباهه. واقعا احتیاج نیس که دوستان، خونواده، همکاران و حتی مشتریان تون از این مسائل خبر داشته باشن.

خونواده

۶. این افراد واسه شادبودن به رابطه عاطفی شون تکیه می کنن

محققان به این حالت رابطه به شرط عزت نفس (Relationship Contingent Self-Esteem) میگن. این حالت به عنوان شکل ناسالمی از اعتمادبه نفس توضیح می شه که به چگونگی رابطه عاطفی شما بستگی داره. این افراد از رسانه های اجتماعی واسه تحریک حس حسادت بقیه استفاده می کنن و حتی به جاسوسی شریک عاطفی شون می پرازن.

این نتایج نشون میدن که این افراد احتیاج دارن که به بقیه، شریک شون و حتی خودشون نشون بدن که رابطه عاطفی شون عالیه و پس اونا هم حال شون خوبه.

۷. اونا همیشه به دنبال اثبات رابطه شون هستن

زوجایی که واقعا خوشحال هستن، احتیاجی به تأیید بقیه در رسانه های اجتماعی ندارن و واسه شون مهم نیس به بقیه ثابت کنن که چقدر خوشحال هستن. اونا احتیاجی به نمایش دادن خودشون، تحریک حسادت بقیه و نظایر اون ندارن. رابطه عاطفی اونا بسیار ایمنه و لزومی نمی بینن در محیط مجازی درباره اون صحبت کنن.

۸. افرادی که تموم دقایق خصوصی شون رو هم در فیس بوک ثبت می کنن خوشحال نیستن

هر چند این رسانه اجتماعی نقش مهمی در ارتباطات انسانی داره، اما باید بدونین که استفاده ی نامناسب از اون (درواقع همه رسانه های اجتماعی) باعث می شه نتونین زندگی شادی رو تجربه کنین. بر این پایه، محققان در یک مؤسسه پژوهشی در دانمارک آزمایشی رو روی ۱۰۹۵ نفر انجام دادن تا ببینن اگه مردم یک هفته فیس بوک رو ترک کنن چه اتفاقی خواهد افتاد.

نتایج آزمایش مشخص بود. خیلی از افراد این گروه، رضایت مندی بیشتری رو از زندگی تجربه کردن.

قبل از آزمایش از همه افراد خواسته شد تا به زندگی خود از ۱ تا ۱۰ امتیاز بدن. پس از آزمایش مشاهده شد گروهی که یک هفته رو بدون فیس بوک گذراندند، متوسط امتیازی که به زندگی شون دادن، از ۷/۵۷ به ۸/۱۲ زیاد شد. درحالی که گروهی که به اونا گفته بودن می تونن از فیس بوک استفاده کنن میانگین امتیازی که به زندگی شون دادن، از ۷/۶۷ به ۷/۵۶ کم شد.

محققان به این نتیجه رسیدن کسائی که بیشتر ساعات روز رو در فیس بوک می گذرونن، نسبت به کسائی که معقولانه از اون استفاده می کنن خشمگین تر (۲۰% در برابر ۱۲%)، افسرده تر (۳۳% در برابر ۲۲%) و نگران تر (۵۴% در برابر ۴۱%) هستن. 


دسته‌ها: آموزشی