واسه کسب بالاترین میزان تواناییای پنهون مون در زندگی و آخرِ چیزی که زندگی می تونه به ما هدیه کنه، باید کنترل افکار خود رو در اختیار بگیریم. حتما شنیدین که میگن به هر چیز فکر کنی همون اتفاق خواهد افتاد. این موضوع روی کارکرد شما، روابط تون و هر چیزی رو که در زندگی تون مهمه، اثر ویژه ای داره. ما معمولا متوجه گرسنگی یا درد یکی از اعضای بدن مون میشیم اما متأسفانه درک درستی از طرز تفکر خود نداریم. ما میدونیم که نباید گرسنه بمونیم یا باید درد جسم مون رو درمان کنیم اما به اصلاح طرز تفکرمون که فوق العاده مهم و تأثیرگذاره اهمیت نمی دیم. دوستان عزیزم، همه چیز در چگونگی طرز تفکرمون خلاصه می شه و از نگاه ما نشئت میگیره. طرز تفکرتون جهان شما رو می سازه و کمک می کنه دنیای دور تون رو بشناسین و دنیای دور هم درک درستی از شما داشته باشه. کائنات باید بدونه شما دقیقا چه می خواید تا اونو به شما هدیه کنه. جهان تون به شما گوش می ده و با شما رابطه برقرار می کنه. هر چیزی که از جهان به شما می رسه، درخشش اون چیزیه که در درون تون جریان داره و بهش فکر می کنین.

با این نوشته از «چه جوری» همراه باشین؛ می خواهیم کمی درباره اهمیت نگاه و طرز تفکرمون با هم صحبت کنیم.

حتما بارها شنیدین که میگن «از چیزی که می ترسیدم، سرم اومد.» میدونید به چه دلیل؟! چون همیشه به چیزی که از اون می ترسیم فکر می کنیم، همیشه به این فکر می کنیم که نکنه اتفاق بیفته. وقتی طرز تفکرمون اینه شک نداشته باشین اتفاق خواهد افتاد. ذهن بیچاره ی ما هم که نمیتونه خوب و بد رو از هم تشخیص بده یا بفهمد اونو دلمون نمی خواد. ناخودآگاهِ ما دنبال چیزی میره که ما بهش فکر می کنیم. این درباره تموم انتخابا و اهداف زندگی مون صدق می کنه، چون زندگی ما محصول انتخابای ماست. می تونیم با خودمون جلسه بذاریم، خودمون رو تشویق کنیم و به خودمون واسه کارا، اهداف و انتخاب هامون انگیزه بدیم یا دوزانو جلوی خودمون بشینیم و شکست رو قبول کنیم، پا به پای خودمون زار بزنیم و به حال خودمون دل بسوزونیم. دوستان عزیزم هر دو حالت انتخاب ما هستن و خوشبختانه یا متأسفانه بسیار هم قدرتمندند. این ما هستیم که انتخاب می کنیم طرز تفکرمون چیجوری باشه. داستانای گالیور رو یادتون میاد؟ نکته جالب اینه که بیشتر ما اون شخصیت منفی نگری رو که تکیه ی کلامش «من می دونستم…» بود از همه بهتر یادمونه چون متأسفانه افکار منفی و تلخ بسیار قدرتمندند و از اونجا که ترسناک هستن، بیشتر امکان داره به اونا فکر کنیم. همه ما در زندگی سختیای زیادی رو از سر کذرونده ایم، آسیب دیده ایم، اندوه و دردهای روحی و جسمی زیادی رو تحمل کردیم، اما عزیزانم رمز تغییر این تجربیات بد که ذهن شما رو زخمی کرده، فهمیدن این نیس که چه به شما گذشته یا به چه دلیل؟! نکته مهمی که با طرز تفکر ما ارتبط داره واکنشیه که نشون میدیم، اینکه حال مون بد می شه یا نمی ذاریم غصها به هدف شون برسن.

شخصیت

ذهن ما مثل یک رایانه قابل برنامه ریزیه. می تونین نرم افزاری سودمند یا بی حاصل روی اون نصب کنین. باید بتونین اختیار طرز تفکرتون رو که مثل یک نرم افزار روی ذهن تون نصب شده، به دست بگیرین. گفت و گوهای داخلی ما تواناییای این نرم افزار هستن که طرز تفکرمون کنترل اونا رو به عهده داره و این طرز تفکر، ما رو به دنیای دور مون معرفی می کنه. هر چیزی که از این نرم افزار به دست میاد، نتیجه برنامه ریزی ماست.

برنامه-ریزی

خیلی از الگوهای رفتاری امروز ما در کودکی برنامه ریزی شدن و ما در دریافت اونا دخالتی نداشته ایم. واسه همین اطلاعاتی که به وسیله مغز ثبت شده ممکنه نادرست یا غیرمنصفانه باشه. البته واقعیت غم انگیزی در زندگی هست و اون اینه که ما هنوزم منفی بافیای زیادی می شنوین چون دور و برمان پر از آدمای منفی بافه اما خودمون که دیگر کودکی بی اختیار نیستیم؛ پس نباید واسه مغزمون طرز فکر منفی برنامه ریزی کنیم.

کودکی-نام-تصویر

رساترین و البته تأثیرگذارترین صدایی که به گوش شما می رسه، صدای درون تونه. این نوای داخلی می تونه موافق شما یا بر علیه تون باشه؛ بستگی داره شما به کدوم پیاما اجازه بیان وجود بدین. این صدای داخلیِ خوش بین یا بدبین، می تونه تشویق کننده تون باشه یا خدایی نکرده شما رو از پا در بیاره. هم پیامایی که فرستاده می شن و هم اونایی که دریافت می شن، می تونن تحت کنترل خودتون باشن، به شرطی که آگاهانه مسئولیت همه چیز رو قبول کنین و روی گفت و گوهای داخلی تون کنترل داشته باشین.

درسته که بدبینی یا خوش بینی هر فرد ریشه در تجارب و اتفاقات گذشته زندگی اون داره و مواردی مثل عزت نفس پایین، استرس، ترس، عصبانیت، خشم و ناتوانی در تغییر شرایط همه گی به دلیل گذشته منفی هستن، اما دوستان عزیزم ریشه یابی طرز تفکر منفی خیلی وقت زمان می بره و راه بهتری هم هست؛ اگه سعی کنیم روی خودمون کار کنیم و از شر این بار سنگین خلاص شیم، پاداش مون آزادی از اونا واسه تموم عمر هستش.

من چند راه حل مؤثر واسه بهبود طرز تفکر می دونم که اونا رو با شما در بین می ذارم. امیدوارم این راهکارها رو به کار بگیرین و گذشته های منفی رو هر چه که هست بگذرونین و نه تنها به اونا بی توجه باشین بلکه کاری کنین که از رو برن.

۱. مربی خودتون باشین اما فقط از وسیله تشویق استفاده کنین

روزی چند بار خودتون رو تشویق کنین. تشویق روزانه، ناخودآگاهِ شما رو به طرف افکار مثبت جهت می ده و به شکل تفکر مثبت عادت می کنین. این تکرارها تأکیدی واسه قوی شدن کلماتیه که به کار می برین و اعتماد به نفس تون رو تقویت می کنه. به خودتون اعتماد کنین؛ هر زمان که اینجور حسی داشته باشین، یک واکنش مثبت به ناخودآگاه تون ارسال می کنین؛ ناخودآگاهی که هر چه شما بگید قبول می کنه. هنگامی که این تکرارها و تشویقای روزانه رو به درستی انجام بدین، احساس مثبتی در شما ایجاد می شه و این به نوبه ی خود کارکرد شما رو در راه درست هدایت می کنه.

۲. دست به کار شید و انگیزه هاتون رو کشف کنین

کشف انگیزه شما رو تشویق می کنه تا دست تون رو روی زانوهایتان بذارین، بلند شید و زندگی تون رو تغییر بدین. انگیزهای مهم زندگی رو هم که دیگر خودتون بهتر ازم می شناسین؛ عشق، حفاظت از خود، خشم، سود مالی و ترس. همه اینا با هر بارِ احساسی ای که دارن انگیزهای مهمی در زندگی آدمی هستن. خود انگیخته گی نیازمند شور و شوق، چشم انداز مثبت، حرکت کردن (لبخند، امید و … همه اینا حرکت مثبته)، خودباوری و استفاده از استعدادهای خدادادیه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل شب یلدا بلندترین شب ساله؛ آشنایی با تاریخچه و آداب شب چله "

۳. قدرت تجسم تون رو به کار بندازین

تحقیقات روان شناسی درباره «اوج کارکرد» می گه: بیشتر ورزشکاران بزرگ، جراحان، مهندسان و هنرمندان به خاطر افزایش و تمرکز بر مهارتای خود، از تجسم خلاق و تایید آگاهانه یا ناخودآگاه استفاده میکردن. «نلسون ماندلا» در نوشته هاش به روشنی به قدرت تجسمی که باعث شد اون بتونه ۲۷ سال یعنی تموم مدت زندانی بودن، طرز فکر مثبت خود رو حفظ کنه اشاره می کنه: «از همون زمان همیشه به روز آزاد شدنم فکر می کردم. من درباره هر چیزی که می خوام، رؤیاپردازی می کنم.» تجسم چیزی که می خواهیم به دست بیاریم، طرز تفکر مثبت مون رو بهتر کنه.

۴. با خودتون گفت وگو کنین

واسه اونکه بتونین اتفاقات منفی گذشته رو ندیده بگیرین باید یا اونا رو از ذهن تون حذف یا افکار مثبت رو جانشین کنین و این با گفت وگوهای داخلی مثبت و آگاهانه امکان پذیره. گفت وگوی داخلی به شما کمک می کنه به خودتون جرئت بدین و راه زندگی تون رو بازنگری کنین تا راه های تازه خودنمایی کنن. تا زمانی که با خود حرف نزنید نمی تونین واسه داشتن طرز تفکر مثبت با خودتون کنار بیایید. گفت وگوی داخلی، همون صدای آرامیه که تموم طول روز به گوش تون می رسه و مثل یک دانه کاشته شده در برنامه ریزیای ذهنی و رفتارهای شما رشد می کنه و بر تموم زندگی تون اثر می ذاره. مطمئن باشین شما همیشه به چیزی که به خودتون می گین نزدیک تر میشید.

۵. از قدرت کلمات غافل نشید

دوستان عزیزم بارها در مقالات در رابطه درباره قدرت کلمات با شما صحبت کردم اما باور دارم هر چه از قدرت کلمات و اثر اونا در حال و احوال داخلی مون و اتفاقاتی که تجربه می کنیم بگم بازم کمه و روشنه که کلمات مثبت از طرز تفکر مثبت میاد. حرف گفته شده مثل آب ریخته شده. وقتی کلمات در اتمسفر دور شما آزاد می شن دیگر نمی تونین اونا رو پس بگیرین چون ناخودآگاه شما، کائنات و هر چیزی که دور شماس، چیزی که رو شنیده ان مشخص می کنن. چیزی که به زبون میاریم درخشش چیزیه که در قلب و درون مونه و از تفکرات مون نشئت میگیره و تفکرات ما مبنای همه اون چیزیه که دوست داریم درباره خودمون باور کنیم. اگه خدایی نکرده در گفت وگوهای داخلی یا کلماتی که به زبون میاریم، خود یا دنیای دور مون رو قضاوت یا تحقیر کنیم، زنگ خطری به صدا درآمده که اخطار می ده وضعیت قلب و طرز تفکرمون به تغییر احتیاج داره. در صورتی که به قدرت کلمات پی ببریم و باورش کنیم، با گفتن چیزی که می خواهیم داشته باشیم، به موفقیت نزدیک تر میشیم.

۶. به بقیه بازخورد مثبت بدین

به بقیه بازخورد مثبت بدین و انعکاسش رو در زندگی خودتون ببینین. وقتی آدما ازم می پرسند به نظرت فلان کار رو چیجوری انجام دادم یا چه جوری شده ام؟ می گم: «فوق العاده هستی، فوق العاده!» بیشتر آدما از کار کردن و بودن با کسائی که زندگی رو هدیه ای قشنگ میدونن و فهمیدن زندگی رو باید زندگی کرد و خوشحالی رو باید به بقیه هم هدیه داد، لذت می برن.

۷. شور و شوق داشته باشین

شور و شوق واسه داشتن طرز تفکر مثبت مثل تنفس واسه ادامه حیاته. واسه رسیدن به تفکر مثبت سعی کنین در خودتون شور و شوق بسازین. یک ذهن ناراحت و بی انگیزه دور افکار منفی می چرخد. شور و شوق به شما قدرت می ده تا از نعمتای زندگی خوب و مؤثر استفاده کنین. شور و شوق میل پرحرارتیه که تعهد، اراده و روح آدمی رو با هم می آمیزد و وادارتان می کنه بجنبید و به طرف چیزی که می خواید حرکت کنین تا اونو به دست بیارین. این روحیه ی داخلی از سعی شما میاد، تلاشی که حاصل تعهد شما به خودتون و باورهای تون واسه رسیدن به چیزیه که خواهان اون هستین. شور و شوق یکی از ویژگی هاییه که شخصیت شما رو قوی تر و البته جذاب تر می کنن. به من اعتماد کنین!

۸. به قدرت الهی وصل شید

بالاترین سطح احتیاج آدم ، معنویاته. همونجوریکه ما در جواب به احتیاج بدن غذا می خوریم، روح مون هم نیازمند تغذیهه چون ما آدما ذاتا موجوداتی با روحیه ی الهی هستیم و خدا از روح خودش در ما دمیدهه. خیلی از افراد با تقویت ایمان شون تفکر مثبت و توانایی هاشون رو پیشرفت میدن و چی بهتر از این! من خودم جزو همین افراد هستم. آدم با خود نور خدا رو به جهان میاره و همین نور می تونه کمک کنه تا مثبت فکر کنیم و به اهداف مون برسیم.

۹. روحیه ی طنز داشته باشین، حال تون خوب می شه

شما بهتر ازم میدونید، طنز یعنی خنده و خنده اون قدر بار مثبت داره که می تونه تموم افکار منفی رو در لحظه کنار بزنه و از این دید محرک قدرتمندی واسه طرز تفکر مثبت به حساب میاد. خنده ی بیشتر برابره با استرس کمتر و همه اینا یعنی کلی انرژی مثبت که طرز تفکرمون رو به رقابت افکار خوب دعوت می کنه. از اونجا که خنده بر هر درد بی درمان دواست نه تنها باعث می شه خوب فکر کنیم، بلکه واسه سلامتی مون هم خوبه.

۱۰. ورزش کنین و انگیزه بگیرین

یکی از بهترین روشای رسیدن به روحیه و طرز تفکر مثبت ورزش کردنه که اتفاقا استعداد عجیبی داریم تا از زیرش در بریم! وقتی بی حال، خموده و بی حوصله باشیم تموم غم دنیا روی سرتون خراب می شه و اولین اتفاق بعد از این، جمله افکار منفیه. از اونجا که ورزش منظم بازخوردهای مثبت و سریع داره اعتماد به نفس شما رو بالا می بره. با ورزش می تونین بدن تون رو خوش فرم نگه دارین، عضلات تون رو تقویت کنین و جسم سالمی داشته باشین؛ پس زندگی رو قشنگ تر می ببینن. شنیدین که میگن عقل سالم در بدن سالمه؟ باورکنید تفکر سالم هم در بدن سالمه! با ورزش احساس می کنین کار مثبتی در حق خودتون انجام دادین و این طرز تفکرتون رو بهتر کنه.

دوستان عزیزم با استفاده از این وسیله که در جعبه ابزاری به نام طرز تفکر هست به دنبال موفقیتای حرفه ای و شخصی زندگی تون باشین. من فکر می کنم هنگامی که به جهانی پر از افکار مثبت نزدیک شیم، هیچ رازی در درون مون سربه مهر باقی نخواد موند.

منبع : success

 


دسته‌ها: آموزشی