دیوید میچل (David Mitchell) نویسنده ی مشهور انگلیسی یک بار گفته بود: «هر کسی که با دارایی بیشتری بمیرد، برنده س»! اما به نظر می رسه این طور نیس، بلکه برنده ی حقیقی اون کسیه که بیشترین تجربه رو داشته و در آخر خوشحال تر هم بوده. در این مقاله می خونید که به چه دلیل علم هم می گه تموم پولتون رو خرج سفر کنین.

8/06/پول-15.jpg” alt=پول-نام-تصویر width=”550″ height=”550″ />

 

«چی؟! مگه ما نباید همه پولمون رو کنار بذاریم تا بتونیم فلان مدل موبایل هوشمند و تلویزیون خمیده و ماشینای مدل جدید بخریم؟»

هر چند قبلا تصور می کردیم مادیات شادی میاره، اما یافته های علمی مشخص کردن چیزی که بیشترین شادی موندگار رو براتون به ارمغان میاره، تجربیات هستن. تجربیاتی مثل سفر و فعالیتای بیرون از خونه و مهارتای جدید و بازدید از نمایشگاها و… . ما فکر می کنیم چون تلویزیون برند جدیدمان بیشتر از یک سفر دریایی به فلان جزیره عمر می کنه، پس شادی ای که با خرید اون تلویزیون هم تجربه می کنیم، عمر بیشتری داره. اما باید بدونین که این باور درست نیس.

دکتر توماس گیلوویچ (Thomas Gilovich)، استاد روان شناسیِ دانشگاه کُرنل که به مدت چندین ده در مورد رابطه بین پول و شادی تحقیق کرده، می گه: «یکی از دشمنان شادیِ ما عادته». دکتر گیلوویچ می گه: «ما خرید می کنیم تا خوشحال شیم و در این راه موفق هم میشیم، اما این شادی فقط به مدت کوتاهی دووم میاره. چیزای جدید در اول برامون هیجان انگیز هستن، اما بعد از یه مدت به اونا عادت می کنیم.»

تلویزیون جدید ما جلوی چشم مونه، پس خیلی راحت بهش عادت می کنیم. این تلویزیون، کم کم مثل دودی که به آسمان برود، پشت زمینه محو می شه، اما مسافرتایی که رفته ایم و تجربیاتی که داشته ایم، قسمتی از وجودمون می شن. به این فکر کنین: کدوم یک از اینا اثر بیشتری روی شما داشتن؟ فلان بازی ویدئویی که وقتی بچه بودین داشتین، یا اون سفر خانوادگی بهش شهر یا کشور دیگری که رفتید؟ میدونید منظورم چیه؛ همون سفری که هنوزم وقتی شما و خواهر و برادرهایتان اتفاقاتش رو به خاطر میارید، به خنده می افتین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل قوانین وجود دارن؟ 

دکتر توماس گیلوویچ به مدت چندین ده در مورد رابطه بین پول و شادی تحقیق کرده

گیلوویچ در پژوهشی با عنوان زندگی شگفت انگیز: مصرف تجربه و جستجوی شادی که در Journal of Consumer Psychology به چاپ رسیده، می گه: «این تجربهامون هستن که به قسمت بزرگی از وجودمون تبدیل می شن، نه داشته های مادی مون».

«شما می تونین داشته های مادی تون رو خیلی دوست داشته باشین. حتی می تونین فکر کنین بخشی از هویت تون بهش چیزها وابسته، اما با این حال، اونا از وجود شما جدا هستن. در مقابل، تجربه هاتون واقعا جزئی از وجودتون هستن. واقعا ما برآیند کلیِ تجربه هامون هستیم».

آدما موجوداتی بسیار اجتماعی هستن، و روابط بامعنای اجتماعی سهم زیادی در سطوح شادیِ ما دارن. گیلوویچ ادامه می ده: «یکی از دلایل اینکه خریدن تجربه ها، به جای خریدن جنسا، رضایت بیشتری به دنبال داره، اینه که آسون تر و گسترده تر و عمیق تر ما رو به بقیه نزدیک می کنه.» واقعا این تجربه ها هستن که ما رو وجود ما رو شکل میدن، ما رو به بقیه نزدیک می کنن و شادی خیلی زیادی برامون به ارمغان میارن.

پس، چی جلویتان رو گرفته؟ اون پولی رو که واسه خرید یک دست مبلمون جدید کنار گذاشته اید وردارین و یک سفر خانوادگی ترتیب بدین یا واسه یک کلاس آشپزی ثبت نام کنین یا حتی به تماشای موزه ی شهر برید. قول میدم این کارا شما رو در درازمدت خیلی خوشحال تر از خرید یک دست مبلمون جدید می کنین!

منبع : Huffingtonpost

دسته‌ها: آموزشی