اگه کارآفرینِ جاه طلب و بلندپروازی هستین، قبل از دل کندن از حقوق ثابتی که هر ماه می گیرین، بهتره اول خودتون رو خوب بشناسین. خیال نکنین صِرف اینکه کار و کاسبی رویاهاتون رو راه بندازین، خوشبخت تر میشید و خیلی راحت پول بیشتری درمی بیارین. واقعیت ممکنه فرسنگا با خیال و تمایلات تون فاصله داشته باشه!در این مقاله ما به شما می گیم که به چه دلیل باید قبل اینکه کسب و کاری راه بندازین، اول خودتون رو بشناسین.

رویاهاتون-نام-تصویر

پول-نام-تصویر

 

خبر خوب و با هم بد اینه که شما در جایگاه یک کارآفرین، مدیری ندارین که مسئول هدایت و جهت دهی به سعیاتون باشه. ضمنا، خبری از همکارانی نیس که به شما در اجرای کارتون کمک کنن و تیم کاری جدیدتون هم به شما تنها همون مسائلی رو میگن که تمایل دارین . پس این بار، مسئولیت بر عهده ی شماس که استعدادهای تون رو به سرمایه تبدیل کنین، شریکان و اعضای تیم کاری تون رو پیدا کنین تا شکافای کارتون رو پُرکنید و کارشناسان و مشاورانی پیدا کنین که معتمدتان باشن.

افراد بسیار معدودی اَبَرانسان هستن و می تونن همه مهارت ها، خلاقیت، فراستِ کاری، علم و شخصیت لازم رو یکجا داشته باشن و به تنهایی در هر کسب و کاری موفق باشن. اگه دیدگاهِ واقع گرایانه ای نسبت به محدود کردنای فردی مون داشته باشیم و با در نظرگرفتن این عمل کنیم، بیشترِ ما واسه کسب موفقیت، باید نسبت به موارد زیر توجه کافی داشته باشیم:

خلاقیت-خلاقانه

شخصیت

۱. شروع کار و کاسبی مناسب، لازمه خودشناسیه

اگه از استعدادها و علایق خود آشنایی، شاید کسب و کاری راه میندازین که تناسب بیشتری با مهارت ها و علایق تون و حساسیت کمتری نسبت به مشکلا و کمبودهای تون داشته باشه، پس در حل مسائل کاری، احتمال موفقیت تون هم بیشتر هستش. بیشتر مردم، موفقیت زیادی در حل مسائل بقیه ندارن. مطمئن باشین که در کسب و کاری که تناسبی با شخصیت تون نداره، بعیده روی خوشبختی و کامیابی رو به چشم ببینین.

۲. جذب تیم مناسب، لازمه شناخت نقطه ضعف هاتونه

شما باید بهترین افرادی رو در کنار خود جذب کنین که مکمل نقاط قوت تون باشن و نقطه ضعف هاتون رو پوشش دهند. در این صورت می تونین فرصت واقعی واسه خود رقم بزنین، اهداف درستی مشخص کنین و موفقیت رو واسه خود به ارمغان بیارین. شکست بیشتر کارآفرینان در استفاده تیم کاری نامناسب ریشه داره.

۳. ساختن یک کار و کاسبی، لازمه اعتمادبه نفسه

شما در جایگاه یک کارآفرین، هیچ شخص یا جایی ندارین تا خود رو پشتِ سر اون مخفی کنین. خودشناسی، کلید قاطعیت و اطمینانه و اطمینان هم موجدِ رهبری می شه. ایجاد کار و کاسبی جدید به رهبر خوبی احتیاج داره که بازار رو پیشرفت بده، مشتری جذب کنه، به تیم انگیزه بده و بر نا شناخته ها غلبه کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل شب یلدا بلندترین شب ساله؛ آشنایی با تاریخچه و آداب شب چله "

۴. با داشتن اعتبار و اصالت، بقیه بهترین رفتار رو با شما دارن

واسه اینکه رهبری موثر و محترم واسه تیم کاری تون باشین، اونا باید ببینن که شما شخصیت خودتون رو قبول دارین. مشتریان و شرکای بیرونی شرکت تون به این روحیه ی شما واکنش نشون میدن و اعتماد و احترامی به شما پیدا می کنن که آینده کسب و کارتون بهش احتیاج داره. اگه همیشه به چیزی خودنمایی کنین که نیستین، هیچ سودی از این واسه، نصیب تون نمی شه.

۵. با استفاده از نقاط قوت خود، تصمیمات کاری بهتری بگیرین

روی استعدادها و نقاط قوت تون سرمایه گذاری کنین و در مورد مسائلی که خارج از بخش ی توانایی تونه، پیشنهادای مشاوران و تیم تون رو قبول کنین. در این صورت، همه شما رو به عنوان شنونده ی خوب و رهبر قدرتمندی خواهند شناخت که زورگو و مستبد نیس و می دونه چه جوری از عهده ی ناشناختهای کار و کاسبی بربیاید.

۶. یاد بگیرین که در صورت ضرورت بدون عذاب وجدان «نه» بگید

محدود کردنای خود رو بشناسین و وظایفی رو که از عهده ی انجام اونا برنمی آیید یا اولویت ندارن، قبول نکنین. وگرنه نمی تونین در دنیای تجارت مدرن که لازمه توجه ۲۴ ساعته شماس، دووم بیارین. کارآفرینایی که خودشون رو می شناسن، از سپردن امور به بقیه نمی ترسند و هیچ وقت هم عذروبهانهایی مثل «خیلی مشغله دارم» نمی بیارن.

۷. اگه نقاط ضعف تون رو نشناسید، پیشرفت نمی کنین

همه کارآفرینا و کسب و کارا احتیاج به بهتر شدن همیشگی خود دارن. شناخت و باخبر شدن از خودتون به شما در تعیین اولویتای درست واسه بهبود خود، مثل کارکردن روی سلامت تون، برابری بخشی به زندگی خانوادگی، تغییر عادات بد و پیوستن به هم صنفیا در بخش ی کار و شغل، کمک می کنن.

اگه این نکات واسه تون معنایی ندارن، پس شاید هنوز زمان اون نرسیده که پا در راه سبک زندگیِ کارآفرینانه بذارین. خیلیا بدون خطر کردن و چسبیدن به چیزای آشنا، خوش بخت تر هستن. حتی اگه هم خوش حال و راضی نباشن، بهتر از اینه که همیشه با استرس دست و پنجه نرم کنن و احتمال زیادی وجود داشته باشه که کار و کاسبی جدیدشان به شکست روبرو شه.

منبع : entrepreneur.com

ایده خود رو به پول تبدیل کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی